Kulturno-umjetnička udruga „Kvitrovec-Maškori“

Poznati maškori iz KvitrovcaKUU „Kvitrovec-Maškori“ kao takvi postoje od 19.01.2001. godine, a naziv ih veže za dio naselja Domašinec koji je nekad bio zaseban i nosio naziv Kvitrovec, iz kojeg potječu poznati izrađivači drvenih maski-paljenih drvenih maski koje su glavno obilježje ove KUU.
Čovjek koji je zaslužan za održavanje ove tradicije „kopanja“ drvenih maski jest Dragutin Jalšovec a ujedno jest i njen predsjednik. Ovu vještinu naslijedio je od oca Franje, koji se smatra odgovoran za početak izrade drvenih maski davnih 60’ih godina, a nasljeđa ne manjka – jedan od najmlađih članova obitelji, 10.godišnji Matija Jalšovec već se može pohvaliti sa nekoliko „unikata“.
Poznati maškori iz Kvitrovca „Kvitrovec-Maškori“ su članovi turističke zajednice Međimurske županije u okviru koje svake godine u doba fašnika obilaze sve krajeve lijepe naše a i sudionici su mnogobrojnih karnevalskih druženja izvan nje kao npr. u slovenskom Mozirju, Ptuju…
Poznati maškori iz KvitrovcaDruštvo danas broji više od 50-ak članova te time spada u veća društva u Međimurju, a glavna im je karakteristika uz paljenu drvenu masku odjeća koja vlada u crveno-crnoj boji i koja jest također ručne izrade poput svih ostalih pratećih rekvizita. Poznati maškori iz Kvitrovca
Maske se izrađuju od drva vrbe i topola, a poseban žar im daju rogovi koji mogu biti od vola, jarca, ovna…
Društvo nema nikakvih određenih ciljeva i ambicija, zabave nikad ne manjka no bilo bi ipak lijepo sudjelovati jednom na međunarodnom karnevalskom pokretu u Riu de Janeiru…

Predsjednik: Dragutin Jalšovec
040/ 863 173

Tajnik: Lisjak Zoran
098 553 387
Poznati maškori iz Kvitrovca Poznati maškori iz Kvitrovca

-::-